חנות פרחים
Uncategorized איכות הסביבה

אופנה אקולוגית

בשנים האחרונות מתגבר הטרנד של חיים אקולוגיים או חיים ירוקים אשר מתבטא בשלל אופנים: מעבר למכוניות חשמליות שלא מזהמות את האוויר, מיחזור פסולת, העדפת נורות ניאון על פני נורות ליבון ועוד.

אחד האספקטים שבהם ניתן לתרום הכי הרבה לאיכות הסביבה (ובלי לשלם על טסלה תוך כדי) הוא אופנה אקולוגית. רכישת בגדים מטקסטיל ידידותי כגון כותנה ובמבוק במקום מבדי אקריליק סינטטיים, פוליאסטר או ניילון המטופלים עם שפע כימיקלים רעילים שרבים מהם מסרטנים, במהלך הייצור ולאחריו. לתרכובות אלו קיימות השפעות הרסניות על הסביבה. בנוסף בתי אופנה גדולים לרוב מגדילים את השימוש בכוח עזר מנוצל בסדנאות יזע, מילה מכובסת למצב שבו ילדים למעשה מכינים בגדים במשמרות של 17 שעות ובתנאים של עבדות.

יתרונות של בחירה באופנה אקולוגית

מלבד נקיטת העמדה של הימנעות מבגדים שיוצרו בסדנאות יזע, לבחירה באופנה אקולוגית ישנם יתרונות רבים נוספים. כאשר אנחנו מזמינים בגדים מחו"ל אנחנו יוצרים בעקיפין שרשרת שלמה של אריזות פלסטיק וקרטון, וכמו שנאמר "מרימים עוד מטוס לאוויר כדי שנוכל ללבוש עוד קפוצ'ון". קניית בגדים מחנות מקומית או חנות בגדים יד שניה היא גם תמיכה בעסק מקומי קטן שצריך אותנו הרבה יותר מאשר בית אופנה גדול צריך, וגם תרומתנו הצנועה לצמצום תנועה אוירית מזהמת.

יתרון נוסף הוא בגדים שמחזיקים מעמד לאורך יותר זמן. בגדים שיוצרו באופן תעשייתי ובכמויות גדולות הם לרוב מאוד לא עמידים. חולצה כזאת אולי עולה רק 30 שקלים אבל לא מחזיקה יותר משנה וכך הצרכן נלכד במעגל של רכישה- זריקה לפח – רכישה שוב. בגדים שיוצרו מטקסטיל ידידותי יחזיקו מעמד לעיתים שנים ולמעשה יחסכו לכן כסף בטווח הארוך.

עוד דרכים לוודא שרכשנו אופנה ירוקה

אם אתם רוצים להיות בטוחים שהבגדים שאתם עומדים לקנות נחשבים אופנה ירוקה, יש כמה פרמטרים שאתם יכולים לבדוק:

  1. בדקו שהבגד אינו מכיל רכיבים מהחי כמו עור או פרווה.
  2. בדקו שיצרן הבגד מקפיד על תנאי העסקה הוגנים.
  3. בגדים עם סגנון שאתם אוהבים, בניגוד לרכישה של בגד טרנדי שבעוד חודשיים כבר לא יהיה טרנדי, כנראה יפחיתו את הרצון שלכם להתחדש כל עונה בבגדים חדשים ופשוט יגרמו לקנות פחות בגדים.
  4. אם הבגד שלכם עשוי רובו או כולו אקריליק, פוליאסטר או ניילון, רוב הסיכויים שהוא אינו בגד שמקוטלג כאופנה ירוקה.

לשמור על הבגדים שכבר יש לנו

ישנן עוד שתי דרכים שקשורות לאופנה שבהן אנחנו יכולים לתרום לאיכות הסביבה לפני שבכלל חשבנו לקנות בגד.

האחת, לעבור על כל הארון שלנו ולסנן את כל הבגדים שאנחנו לא לובשים. את הבגדים האלה נמסור לחנות בגדים יש שניה ונקבל תמורתם זיכוי בחנות או אפילו כסף מזומן, שאיתו נוכל לרכוש בחנות בהמשך במקום להזמין טישרט מאיביי.

השניה היא לשמור על הבגדים שלנו. אין צורך לכבס בגד ביותר משלושים מעלות אלא אם כן הוא מטונף לחלוטין. כביסה של בגדים באותו צבע בכל נגלה תעזור אף היא לשמור על המראה שלהם, וכיוון מכונת הכביסה ל600 סל"ד במקסימום מנקה את הבגדים בלי לפרק להם את הצורה.

לסיכום:

המעבר לאופנה ירוקה מתחיל בהחלטה שלכם. יכול להיות שההתחלה תהיה קשה בגלל התכנון הנוסף שזה יצריך מאיתנו. נצטרך לוותור על חדוות הקנייה והגלילה האינסופית באתרי אינטרנט שמציעים לנו שלל דגמים זולים. בנוסף ישנה העלות הנוספת שכרוכה ברכישה הראשונית של בגדים אלה. אבל בסופו של דבר, המעבר לאופנה ירוקה הוא ההחלטה האנושית האקולוגית הפוליטית והכלכלי הנכונה ביותר.

אולי גם תאהב...