תמונות על קנבס
לבית ולעסק

איך עובד חימום תת רצפתי

סוגית אופן החימום של החלל הפנימי בבית, בעסק או בכל מבנה אחר, היא אחת הסוגיות החשובות שאיתה מתמודדים המתכננים של המבנה בשלבים הראשונים, או הדיירים בשלבים מאוחרים יותר. אחת הדרכים לחימום שהפכה בשנים האחרונות לנפוצה במיוחד הינה התקנת מערכת חימום תת רצפתי. בשורות להלן נרחיב את היריעה בנושא ונסביר איך עובד חימום תת רצפתי. בתחילה נביא הסבר קצר על שיטות חימום קיימות וההבדלים ביניהן. בהמשך נתמקד באופן הפעולה של שיטת החימום הזאת. כמו כן נבהיר את היתרונות והחסרונות, אם קיימים, בחימום התת רצפתי.

שיטות חימום שונות וההבדלים ביניהן

מאז ומעולם, אחת הבעיות שבני האדם התמודדו איתן היא חימום החללים הפנימיים. בתחילת הדרך החימום היה פרימיטיבי – מדורה בתוך מערה. עם הזמן השתכללו השיטות, אף שבבסיסן הן נשארו דומות, פחות או יותר.

  • תנור חימום חשמלי: תנור החימום הוא המצאה מודרנית מעניינת. גוף חימום המותקן בתוך מסגרת, פולט חום רב אחרי שהוא מחובר לחשמל. החום הנפלט מחמם את הסביבה המיידית של התנור. ככל שהחום הנפלט רב יותר, התנור משפיע על חלק גדול יותר בחלל המבנה.
  • קמין: הקמין הוא הגרסה המודרנית של מדורה בתוך הבית. עם זאת, הקמין מאפשר הוצאת העשן המזוהם אל מחוץ לחלל ביעילות רבה.
  • מזגן המזגן הוא המצאה מודרנית, שהעיקרון העומד מאחוריה הוא חימום אוויר בתוך המזגן ופיזור האוויר בתוך החלל באמצעות מערכת הולכה ייחודית.

כל אחת משיטות החימום שהוזכרו עשויה להיות יעילה, אם היא מותאמת לגודל החלל ולאופי שלו. עם זאת, המשותף לכל השיטות הללו הוא העובדה שבכל אחת מהן, החימום הוא טוב ביותר בסביבות פתח היציאה או המוקד. ככל שמתרחקים מהמוקד, החימום פחות יעיל. כך, כשחלל גדול מחמם באמצעות תנור או קמין, חלקים ממנו יכולים להיום קרים או חמים יותר מאחרים. חימום תת רצפתי,, לעומת זאת, מחמם באופן שווה את כל החדר.

אז איך עובד חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי, כשמו כן הוא, הינו מערכת חימום המותקנת מתחת לרצפה. גופי החימום או הצינורות שדרכם עוברים המים המחוממים, מעבירים את החום הצבור בהם אל המרצפות. המרצפות מעבירות את החום הלאה, לתוך החדר. באופן הזה, ובהנחה שגופי החימום מפוזרים בצורה נכונה ושווה בכל שטח הרצפה. כל החלל הפנימי מחומם באופן שווה. החום הולה מהרצפה ומשפיע על כל הסביבה שלו. מצד שני, חימום תת רצפתי לא מייבש את החדר, ובכל אופן לא באותה המידה שעושים זאת תנורי החימום או המזגנים. יתרון נוסף של החימום התת רצפתי טמון בעובדה שהסיכונים הכרוכים בו לדיירים ומי ששוהים בחלל המחומם הם נמוכים. ילדים או חיות מחמד לא יכולים להיכוות במגע עם המרצפות החמות. זאת, בעיקר משום שהטמפרטורה נשלטת לרוב באמצעות בקר טמפרטורה המותקן בכל חלל בנפרד. היתרונות של החימום התת רצפתי הם כדלקמן:

  • יעילות: כשמבינים איך עובד חימום תת רצפתי מבינים גם שמדובר בשיטת חימום יעילה מאד, במיוחד בחדרים גדולים אבל לא רק.
  • בטיחות: כאמור, חימום תת רצפתי הוא בטוח יותר מכל צורת חימום אחרת.
  • שקט: חימום תת רצפתי הוא שקט במיוחד, זאת, בעיקר כאשר משווים אותו למיזוג, שלעיתים יכול להיות רועש מרד.

אם יש לכך עניין בהתקנת חימום תת רצפתי בבית או בעסק, אתם במקום הנכון והמתאים ביותר למטרה הזאת. צרו קשר כבר כעת והמומחים של התקנת מערכות חימום תת רצפתיות יחזרו אליכם בהקדם. הם ילמדו את הצרכים וההעדפות שלכם ויתרימו עבורכם את המערכת הנכונה והמתאימה ביותר למבנה שלכם.

אולי גם תאהב...