לבית ולעסק

אילו סוגי חימום תת רצפתי קיימים ואיזה סוג יותר מומלץ?

במאה ה-21 כבר ברור לכולנו שחובה לשנות הרגלים מסוימים. הכוונה היא כמובן להרגלים שפוגעים בסביבה ומעמידים בסכנה את המשך החיים הנעימים שלנו על פני כדור הארץ. חשוב להדגיש שאין צורך לוותר על הנאות בהווה, ואפשר בהחלט להמשיך לחיות בסטנדרטים גבוהים מאוד – והסיבה לכך היא שישנם פתרונות מתקדמים שמאפשרים מקסימום נוחות מצד אחד ומצד שני מתאפיינים בידידותיות לסביבה.

חימום תת רצפתי הוא דוגמה מצוינת לכך. היעילות האנרגטית של פתרון חימום זה מצמצמת במידה ניכרת את צריכת החשמל, ועוד תועלות משמעותיות הן האוויר הנעים בבית והטמפרטורה האחידה בכל רחבי החלל. כמו כן מדובר באופציה מצוינת גם בהיבט הבטיחותי – ולכן כדאי לדעת מהם הסוגים השונים של חימום תת רצפתי ולבחור מביניהם בחוכמה.

חימום תת רצפתי באמצעות גופי חימום חשמליים

סוג אחד של מערכת חימום שמותקנת מתחת לרצפה הוא על בסיס גופי חימום חשמליים שנפרסים מתחת לרצפה. הגופים פולטים חום שעולה כלפי מעלה, וכך מתחמם החדר. למעשה מדובר במספר שכבות: הראשונה היא בידוד תרמי שאוטם את רצפת הבית ומאלץ את אנרגיית החום לנוע כלפי מעלה. מעליה יונח חומר מילוי (חול או שומשום), השכבה הבאה היא גופי החימום, מעליה שכבת הגנה ולבסוף הריצוף עצמו. היתרון העיקרי של מערכת זו הוא המחיר הנמוך יחסית שלה, אם כי עלות ההפעלה של פתרון החימום גבוהה יותר בהשוואה למערכות תת רצפתיות אחרות.

חימום תת רצפתי באמצעות צינורות מים

הסוג השני הנפוץ הוא חימום תת רצפתי באמצעות צינורות מים. הצינורות נפרסים מתחת לחיפוי הרצפה, והמים החמים שעוברים בהם גורמים לטמפרטורה בחלל להגיע לזו הרצויה והנעימה מבחינת בני הבית. חימום המים מתבצע באמצעות חשמל או גז, ואמנם עלות ההתקנה עשויה להיות יחסית גבוהה – אבל המחיר הזול של החימום עצמו הופך את המערכת למשתלמת, גם בהיבט הכלכלי וגם בהיבט האקולוגי.

איך לבחור את האופציה המומלצת ביותר?

על-מנת לבחור נכון את סוג החימום התת רצפתי, ולאחר מכן את המערכת הספציפית עצמה, חשוב לבחון מספר פרמטרים רלוונטיים. שיקול אחד הוא היקף השימוש הצפוי – באזורים קרים יחסית (למשל רמת הגולן או הגליל), צפויה הפעלה ממושכת יותר של המערכת התת רצפתית, ולכן הכף נוטה לטובת צינורות המים שכאמור מובילים לעלות הפעלה מינימלית. עוד שיקול הוא סוג החיפוי הקיים בבית – קרמיקה, פרקט, שטיח מקיר לקיר וכו'. בהתאם ההמלצה החשובה ביותר היא לפנות לחברה שמספקת מגוון רחב של מוצרים רלוונטיים דוגמת דוברין פתרונות חימום – ולקבל ממנה ייעוץ מותאם למאפיינים הספציפיים של הבית.

אולי גם תאהב...