עובודת בפס יצור במפעל
עסקים

בקרה תעשייתית 

אם הזדמנתם למפעל כלשהו ברחבי הארץ, וודאי כבר שמתם לב למעבר ההולך וגובר לשימוש במכונות. את הפעולות שהיו עושים בעבר בצורה ידנית על ידי בני אדם רבים, עושה מכונה אחת שמבצעת את העבודה – יומם ולילה ללא צורך בהפסקות מנוחה או שירותים, ומבלי שיש צורך לשלם להן משכורת. אמנם, גם המכונות לא מושלמות, זה לא משנה אם מדובר על מכונות ייצור, מכונות אריזה או כל מכונה אחרת שנמצאת בשימוש בתעשייה, בסופו של דבר מדובר על מחשב שתוכנת לבצע פעולה מסוימת, ולעיתים קורות תקלות ובעיות. את התקלות חשוב מאוד לאתר, גילוי של תקלה בשלב מוקדם יכול לחסוך הרבה מאוד בלגן וכסף, והוא נעשה באמצעות מערכת בקרה תעשייתית.

למה חשוב כל כך לגלות תקלות בשלב מוקדם?

אם מדובר על מפעל מזון או תרופות אתם בטוח מבינים את הסיבה שלא כדאי שהמוצר יגיע אל הלקוח כאשר ישנה תקלה במכונה. אמנם, גם במקומות בהם מייצרים דברים אחרים, ואפילו בטעויות קטנות שנראות פחות משמעותית כמו טעויות הדפסה וכדומה, ישנה חשיבות רבה לגילוי מוקדם של הטעות. כאשר מוצר נשלח בצורה לא נכונה אל החנויות ומשם אל הלקוחות, לחברה יוצא שם לא טוב, כאשר הלקוח נאלץ לכתת את רגליו בשביל להחזיר את המוצר שהתגלה כפגום. ולכן, בשביל לשמור על שם טוב ולדאוג שמוצרים שיצאו יהיו תקינים, יש צורך במכשירי בקרה תעשייתית אשר יכולים לגלות כל תקלה או דבר שאינו כשורה שקיים אצל אחד המוצרים במפעל.

מהי מערכת בקרה תעשייתית וכיצד היא פועלת?

מערכות בקרה בתעשייה הן מכשירים אשר מורכבים על גבי מכונות, אשר פועלות כל זמן שהמכונה פועלת בשביל לוודא שהמכונה מבצעת את הפעולה שלה כמו שצריך וללא תקלות ובעיות. מדובר על מכשיר שניתן להרכיב גם בפסי ייצור קיימים ובמכונות שכבר פועלות, בכדי לוודא כל העת שהן עדיין פועלות כמו שצריך. מערכת בקרה תעשייתית פועלת באמצעות חיישנים מתקדמים או מצלמות VISION מיוחדות אשר סורקות כל העת את פעילותה של המכונה ומתריעות כשאר נעשה שינוי מהפעולה הרגילה שהמכונה אמורה לבצע.

היכן פעילותה של מערכת בקרה תעשייתית קריטית במיוחד?

כאשר מדובר למשל על מפעל המייצר תרופות באמצעות מכונות, טעויות של המכונה יכולות היות הרות אסון ולגרום בסופו של דבר אפילו למוות של בני אדם. במקרים כאלה תהיה החברה עלולה להיות חשופה לתביעה של סכומי כסף עצומים של מילוני דולרים, והיא מעמידה את שמה הטוב בסכנה גדולה. אמנם, גם במפעלים אחרים טעות יכולה להיות קריטית כאשר מוצר לא מיוצר כפי שהוא אמור להיות, הוא יכול לגרום למגוון של סכנות כמו פציעה של ילדים, התפוצצות ועוד דברים שלא הייתם רוצים שיצאו כתוצאה מתקלה במפעל שלכם. ולכן, בסופו של דבר בכל מפעל יש צורך במערכות בקרה תעשייתיות שיפקחו על העבודה וידווחו בזמן אמת למפעילים של המכונות על כל תקלה או שינוי מהעבודה הרגילה.

עבור אילו מכונות מתאימה מערכת בקרה תעשייתית?

כאמור, מערכת בקרה תעשייתית היא מערכת שניתן להלביש על גבי מכונה קיימת ולכן במרבית המכונות תיתכן אפשרות להרכבה פשוטה של מערכת בקרה שתבצע את העבודה בצורה יעילה וטובה. אמנם, במקרים מסוימים ידרשו התאמות מורכבות יותר עבור מערכת הבקרה, ולכן כדאי לפנות אל חברה מקצועית המחזיקה באנשי מקצוע מהשורה הראשונה כמו חברת ארפיל טכנולוגיות שאנשיה מומחים באספקה של מערכות בקרה תעשייתיות ברמה הגבוהה ביותר, והם יוכלו לתת לכם את המענה המושלם כמעט לכל מכונה שאתם צריכים.

אולי גם תאהב...