נדל"ן

כיצד יושפע שוק הנדל”ן בארה”ב כתוצאה מבחירות 2016?

קלינטון או טראמפ? איזה מועמד עתיד להטיב עם שוק הנדל"ן האמריקאי במידה ויבחר

בשנים האחרונות משקיעים רבים בישראל הפנו את הונם אל שוק הנדל"ן. מחירי הדירות בארץ הולכים ועולים, ויותר ויותר אנשים מנסים לחדור לשוק המפתה. אולם בשנים האחרונות נרשמה ירידה חדה בתשואות שרואים המשקיעים, שעומדות על 3%-4% בממוצע בשנה במקרה הטוב. פתרון שהולך והופך לפופולארי העומד לנגד עיניהם של משקיעים רבים הוא להסתכל מעבר לאוקיינוס ולהשקיע בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות: ארה"ב.

למרות הסיכונים שעלולים להיות כרוכים בהשקעה מחוץ לישראל, כמו תנודות בשערי המטבעות והתעסקות עם חברות ניהול, מדיניות שונה במדינות שונות או שוכרים בעייתיים, לעיתים קרובות ניתן להניב תשואות גבוהות הרבה יותר בהשקעה בארה"ב לעומת השקעה בנדל"ן בישראל. אולם, ארה"ב עוברת תהפוכות רבות בשנים האחרונות. הבחירות לנשיאות צפויות לשנות את עתידה של המעצמה לאחר שמונה שנים תחת נשיאותו של ברק אובמה, גם בתחום הנדל"ן. אך כיצד צפויות הבחירות להשפיע על המשקיעים הישראלים?

טראמפ לא, קלינטון כן

נכון להיום, כלכלנים אמריקאים, מומחים לנדל"ן ואנשי אקדמיה מאמינים שערך הנדל"ן בארה"ב ימשיך לעלות בהתמדה בשנים הקרובות. אולם, בעוד שהתחזיות צופות עליה מתמדת בטווח של 3%-4%, המספרים כן עלולים לצנוח בעקבות זהות הנשיא/ה הבא/ה של ארה"ב. המועמד הרפובליקני דונאלד טראמפ, וברני סנדרס שעשוי להיות המועמד הדמוקרטי, נחשבים כמועמדים שבחירתם תשפיע באופן השלילי ביותר על תחום הדיור בארה"ב על-פי מומחים. כשמדובר במועמדת הדמוקרטית המובילה, הילארי קלינטון, רוב המומחים הינם ניטרליים או אופטימיים לגבי השפעתה החיובית על שוק הנדל"ן.

את ההשפעה השלילית של טראמפ על שוק הנדל"ן האמריקאי מייחסים רוב המומחים לחוסר העקביות במדיניות שלו, להיותו מועמד בלתי צפוי ולחוסר הניסיון הפוליטי שלו. לעומתו, רוב המומחים מאמינים שמתינותה הפוליטית של קלינטון, יחד עם עמדותיה החיוביות כלפי פיתוח תחום הנדל"ן, ישפיעו חיובית על השוק האמריקאי.

כך למעשה, תוצאות הסקרים שנערכו בארה"ב מצביעות על כך שככל שהמועמד המנצח יהיה מתון יותר, כך ייטב לשוק הנדל"ן האמריקאי עבור משקיעים מבית ומחוץ. בעקבות הטלטלות הרבות שעבר עולם הכלכלה בשנים האחרונות – ממשבר כלכלי, דרך מיתון ועד צניחות בבורסה – יציבות היא מה שנחוץ כרגע לשוק האמריקאי. מעבר לכך ניתן לראות שרוב הבנקים הגדולים בארה"ב עומדים מאחורי הילארי קלינטון, עובדה שמצביעה על אמונתם כי היא המועמדת הנכונה ביותר עבור הכלכלה האמריקאית. יחד עם זאת, ישנם משקיעים שמאמינים שהרקע של טראמפ בנדל"ן יגרום להשקעתו בתחום אף יותר.

כך או כך, מומחים ישראלים ואמריקאים אומרים כי התקופה הטובה ביותר להשקיע בנדל"ן בארה"ב היא עכשיו, רגע לפני שהקלפים נטרפים. התחזיות מצביעות על המשך העלייה במחירי הנדל"ן בארה"ב, לעומת המחירים בישראל שמשקיעים רבים אומרים שמתקרבים לשיאם, וצופים שיחלו לרדת בשנים הקרובות.

אולי גם תאהב...