איכות הסביבה

כך משפיעה ההתחממות הגלובלית על הכלבים שלנו

כל מי שמגדל כלב, יודע שאחת הבעיות הגדולות שאיתן כלבים מתמודדים היא בעיית המזיקים. פרוות הכלבים מהווה בית חם לפרעושים וקרציות, אבל במקום להגיד תודה – המזיקים האלה פוגעים בכלבים.

בעבר, פרעושים וקרציות היו מגיעים לכלבים רק בעונת הקיץ, אך בשנים האחרונות מדובר בתופעה שנמשכת כל השנה, בגלל סיבה עולמית – ההתחממות הגלובלית.

פרעושים וקרציות אוהבים מזג אוויר חם, ושינויי מזג האוויר כאן בישראל הופכים את כל השנה לזמן נוח עבורם להתפתח ולהתרבות.

כיצד מטפלים בפרעושים וקרציות?

ישנן כמה דרכים לטפל במזיקים לכלבים, אבל למעשה, הדרך הטובה ביותר היא טבליות לעיסה בשם ברבקטו שמגינות על חיות המחמד שלנו למשך שלושה חודשים.

החומר הפעיל בטבליות האלה הוא fluralaner, והוא פוגע במערכת העצבים של פרעושים וקרציות וגורם למותם.

למעשה, ברבקטו הורג את המזיקים האלה אחרי שהם כבר עלו על הכלב, אבל המהירות של הטבליות האלה מונע מהם להעביר מחלות שונות לכלבים שלנו.

מדוע חשוב להילחם במזיקים לכלבים?

בדרך כלל, כאשר על הכלב שלנו יש פרעושים או קרציות, זה יהיה מציק מאוד עבורו. הוא יתגרד הרבה ויהיה מתוסכל.

אבל האמת היא שהגירוד זו הבעיה הקלה. פרעושים וקרציות עלולים להעביר מחלות קשות לכלבים – וגם לנו, בני האדם.

קרציות עלולות להעביר לכלבים מחלות כגון קדחת קרציות, מחלת ליים וטולרמיה. במקרים קיצוניים, המחלות האלה עלולות לגרום אפילו למוות של כלב.

בנוסף, מכיוון שקרציות נוהגות לעבור מחיה לחיה, הרי שהן עלולות להעביר לכלבים שלנו כל מיני זיהומים שנמצאים בחיות אחרות.

כאשר כלב מתמודד עם המון קרציות בו זמנית, הוא עלול לסבול גם מאנמיה. הסיבה לכך ברורה: קרציות שותות את הדם של הכלב, והרבה קרציות יכולות לשתות הרבה דם.

פרעושים, אגב, אמנם מהווים קצת פחות סכנה לכלבים שלנו, אבל הם עלולים לגרום לתולעים בכלבים ולהתפתחות של אלרגיה.

לכן, חשוב מאוד לטפל במזיקים האלה בהקדם האפשרי, וברבקטו זו אחת הדרכים היעילות והמהירות לעשות את זה.

האם ברבקטו מסוכן?

ישנן לא מעט שמועות על כך שטבליות ברבקטו עלולות לגרום לסכנה בריאותית לכלבים. האמת היא, שווטרינרים רבים ממליצים על ברבקטו בזכות העובדה שכמעט ואין לטבליות האלה תופעות לוואי, והן נחשבות לבטוחות ביותר.

בכל זאת, מומלץ להתייעץ עם הווטרינר לפני מתן ברבקטו לכלב. בסופו של דבר הרי מדובר בטבליית לעיסה שהכלבים צריכים לבלוע, וכדאי לוודא קודם כל שאין להם בעיות רפואיות קודמות שעלולות לגרום לתופעות לוואי.

בשורה התחתונה, חשוב מאוד להגן על הכלב מפני המזיקים השונים, וברבקטו זו דרך יעילה לעשות זאת בקלות ובמהירות. יתרון נוסף שיש לטבליות האלה הוא הטעם – וכלבים רבים ישמחו לקחת את הטבליה הזאת בלי בעיות.

ההתחממות הגלובלית ושינויי מזג האוויר הפכו את כל עונות השנה כאן בישראל לזמן נוח לפרעושים וקרציות, ולכן מומלץ להגן על הכלבים שלנו מפני המזיקים האלה גם בחורף, ולא רק בקיץ.

אולי גם תאהב...