איכות הסביבה

כך תקימו גינה משלכם

עם סיום תכנון הגינה, עיצוב הטופוגרפיה וההחלטה על כל סוגי הצמחים שיהיו בה, הגיע שלב ההקמה של הגינה עצמה. ברוב המקרים, גננים או חברת גינון שתכננו את הגינה יהיו גם אלה שיבצעו אותה. כדאי שתוכלו לעקוב אחרי השלבים הבאים בביצוע הגינה שלכם. לא רק לשם ביקורת, אלא גם לשם התחזוקה בעתיד.

הכנת השטח

הגננים יכינו את שטח הגינה המיועד על ידי טיפול מונע עשביה והנחת יריעות מונעות בצבוץ עשביה, קלטור והפיכת האדמה, דישון וזיבול. ייתכן והגנן יצטרך להביא עוד אדמה למילוי, סלעים או אבני מדרך, הכל בהתאם לתכנון הגינה לפיו הוא יעבוד.

ביצוע קווי ההשקיה

עם תום הכנת השטח ועדיין לפני הבאת הצמחים, שתילה או נטיעה, יש צורך לבצע את הנחת קווי ההשקיה. ברוב המקרים משתמשים בטפטפות, שאותן מחברים לברזים מיוחדים, שמבוקרים על ידי מחשב. בשלב זה חשוב שתעברו עם הגננים על החלקים השונים של הגינה שלכם, תעקבו איתו אחרי הטפטפות ותבינו איזה ברז פותח איזה קו ומה הוא משקה בגינה. בעתיד, אם תרצו להוסיף קווים או נקודות השקיה, תוכלו לעשות זאת בעצמכם.

נטיעה ושתילה של צמחים נכונים במקומות הנכונים בגינה

תכננתם את הגינה לפרוטרוט, והגדרתם איזה צמח יישתל בכל נקודה בגן. רצוי שתעקבו אחרי שתילת הצמחים ואפילו תרשמו לכם מה שתול איפה. אם חלילה תצטרכו החלפה של שתיל או שתרצו להוסיף צמח בגינה בעתיד, חשוב שתדעו מה שתלו הגננים ליד מה, כדי לא ליצור אי התאמה בין צמחים שונים.

נטיעה או שתילה נכונה של צמחים

אנחנו מצפים מהגננים שיתקינו נכון את מערכת ההשקיה ויתכנתו את מחשב ההשקיה של הגינה, וכך נצפה גם שישתלו נכון את הצמחים. הרעיון הוא ללמוד מהגנן כיצד יש לשתול צמח חדש או כיצד מעבירים צמח למיקום אחר בגינה. שימו לב להוצאת השתיל ממכל השתילה, לגובה השתילה בגינה ולהידוק הקרקע – חשוב!

סיום הקמת הגינה

הגינה שלכם מוכנה! קבלת המפתח לגינה מהגננים הוא החלק המהנה והמרגש ביותר. חשוב לעשות סיור בגינה עם הגננים, לעבור איתם על הצמחים השונים. לנסות לקלוט לפחות חלק מהשמות של הצמחים בגינה ולקבל הנחיות השקיה וטיפול.

גננים טובים – גם אם לא הם אלה שיתחזקו את הגינה בסופו של דבר – יבקרו שוב בגינה שהקימו ויבדקו שכל הצמחים נקלטו ומתפתחים. אל תשכחו לקבל מהם אחריות על עבודת הגינון שביצעו, על הצמחים או העצים וכד'.

אולי גם תאהב...